Nowelizacja ustawy o kredytach hipotecznych będzie ukłonem w stronę kredytobiorców. Proponowane zapisy zwiększą ochronę konsumenta, zaostrzając wymogi dla kredytodawców. Przyjęte przez Sejm rozwiązania są wdrożeniem dyrektywy unijnej. Jeżeli ustawę podpisze prezydent nowe zasady wejdą w życie za trzy miesiące.
Ustawa o kredycie hipotecznym wprowadzi daleko idące zmiany w zakresie relacji pomiędzy kredytobiorcami a bankami. Dotyczą m.in. waluty w jakiej udzielanie będą kredyty oraz przejrzystości zawieranych umów. Wiceprezes Związku Banków Polskich uważa, że ta ustawa reguluje bardzo ważny i zarazem trudny rynek, rynek wrażliwy dla osób fizycznych, dla konsumentów. Ponieważ zaciągamy wielkie zobowiązania na wiele, lat i wiele może się przez ten czas wydarzyć.
Nowe prawo zakłada możliwość udzielania kredytu jedynie w walucie, w której konsument uzyskuje większość dochodu. Ma to zapobiec problemom ze spłatą zobowiązania. Ale ustawodawca przewidział również kredyty dla osób zarabiających za granicą. Dr Marian Szołucha podaje, że kredyty hipoteczne w walucie innej niż złoty polski będą mogły być udzielane już nie długo tylko tym, którzy zarabiają w obcej walucie.
Kredyty hipoteczne będą mogły udzielać jedynie instytucje kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, a więc banki i SKOKi. Na decyzję o udzieleniu kredyty bank będzie miał trzy tygodnie a klient na zaakceptowanie warunków dwatygodnie. Muszą one być tak określone aby można w prostu sposób porównać je z ofertami innych banków.
Nowością będą zasady restrukturyzacji kredytu z którym klient ma problemy. Banki zostały zobowiązane do podjęcia próby restrukturyzacji zadłużenia. Ponadto kredytobiorca będzie miał możliwość samodzielnej sprzedaży nieruchomości w okresie 6-ciu miesięcy. Ustawa nie zmienia jednak samej istoty kredytu. Nadal jeśli chcemy pozbyć się kredytu nie możemy po prostu oddać nieruchomości i wyjść z tej sprawy z czystą kartą. A więc takiego rozwiązania w naszym kraju nie przyjęto. Nadal będziemy dłużnikiem osobistym, jeśli sprzedaż nieruchomości nie przyniesie odpowiedniej kwoty.
Fundamentalna zmiana dotyczy osób reprezentujących kredytobiorcę. Wraz z wejściem w życie nowelizacji będą to mogli być licencjonowani pośrednicy, którzy otrzymają zezwolenie wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Chwalę zwłaszcza zapis o kredytowaniu w walucie, w której sie zarabia, przynajmniej wszystko będzie bardziej przejrzyste. No i wielki plus za zmiany w reklamach, oby faktycznie były bardziej transparentne. Kiedyś przeglądałem oferty banków i dopiero na specjalnych serwisach (https://hipoteki.net/banki/) mogłem przekonać się jak faktycznie dana oferta wygląda, kiedy została dokladnie wytłumaczona i wiedziałem gdzie bankowi zwraca się niższa marża.
OdpowiedzUsuń