Czym jest reportaż

Reportaż to jeden z najbardziej znanych i atrakcyjnych gatunków literacko-dziennikarskich. Słowo reportaż pochodzi od łacińskiego słowa reportare, które oznacza donosić, oddać lub zawiadamiać. Jest to gatunek literacki z pogranicza publicystyki, literatury pięknej i literatury faktu. Używany jest przez dziennikarzy do tworzenia artykułów prasowych, audycji radiowych i telewizyjnych oraz przy redagowaniu portali internetowych. Swoją popularność zyskał dzięki pokazywaniu miejsc i wydarzeń, w których odbiorca nie mógł uczestniczyć lub też nie mógł ich zobaczyć.

Reportaż nie jest fikcją literacką, lecz powinien przedstawiać fakty autentyczne. Nie oznacza to jednak, że reporter nie może stosować elementów fikcji w celu zobrazowania jakiegoś problemu lub przedstawienia go w wyostrzonym świetle. Tak więc ta forma dziennikarska jest sprawozdaniem z wydarzeń, w których autor brał udział lub był ich bezpośrednim świadkiem.

Początki reportażu sięgają drugiej połowy XIX wieku, kiedy to wraz z dynamicznym rozwojem prasy rozwijały się także style dziennikarskie. Wtedy to pojawił się wyraz reporter określający dziennikarza, który zajmuje się zbieraniem i opracowywaniem na potrzeby prasy codziennej informacji bieżących. Jednym z pierwszych prekursorów tego gatunku dziennikarskiego był Egon Erwin Kisch (1885-1948), mieszkający na stałe w Pradze, lecz piszący w języku niemieckim. Natomiast najbardziej znanym polskim reportażystą był Ryszard Kapuściński (1932-2007), wieloletni korespondent PAP w Ameryce Łacińskiej, Azji i Afryce. Poza reportażem zajmował się on także poezją, publicystyką i fotografią. W jego dorobku znajduje się wiele reportaży, poruszających problemy zwykłych ludzki pokrzywdzonych przez los. Za swoją pracę otrzymał ponad 50 nagród i tytułów.      

Tematem reportażu może być określona historia, opowieść, człowiek lub atrakcyjne miejsce. Materiały do takich tematów reporterzy uzyskują poprzez obserwację lub uczestnictwo w danych wydarzeniach, wywiady ze świadkami zdarzeń, docieranie do interesujących i niedostępnych dokumentów czy eksperymenty polegające np. na wtopieniu się w dane środowisko. Reportaż powinien charakteryzować się wiarygodnością, prawdziwością, dokumentaryzmem i obiektywizmem. Choć z drugiej strony reportaż zawiera ocenę i opinie reportera na określony temat (czasem jest to tylko sugestia), co czyni go subiektywnym.  
 
Rozróżnić można wiele odmian reportażu, gdyż jest on inaczej określany przez wielu autorów i badaczy. Jednak wszystkie odmiany mają na celu informowanie i kształtowanie opinii odbiorcy. Jeden z podziałów tego gatunku dziennikarskiego, wskazujący na tematykę jaką się zajmuje, to: reportaż społeczno-obyczajowy, reportaż podróżniczy, reportaż wojenny, reportaż sądowy i reportaż sportowy. Natomiast podział ze względu na kryterium miejsca i sposobu (środka przekazu) to:
- reportaż pisany (publikowany w książkach, czasopismach, dziennikach; dzieli się go na: literacki, w którym przeważają elementy typowe dla literackiego pokazywania rzeczywistości oraz publicystyczny, w którym zawarte są elementy informacyjne),
- reportaż radiowy (nagrany jest na taśmie magnetofonowej i puszczany w radio),
- reportaż internetowy (najczęściej jako blog reportażowy),
- reportaż filmowy (podobny jest do filmu dokumentalnego, ale obiektywny i bez komentarza),
- reportaż telewizyjny (przedstawione obrazy połączone są twórczą interpretacją, oparty jest na faktach),
- fotoreportaż.

Fotoreportaż jest szczególną odmianą reportażu, gdyż opiera się na obrazie, a nie na tekście. Jest to fotograficzna dokumentacja życia, przedstawiająca głównie historie zwykłych ludzi. Fotoreportaż musi składać się przynajmniej z trzech fotografii, ukazujących miejsce, czas, prawdziwe zdarzenia i dane osoby w ich naturalnym środowisku. Rodzaj ten powstał w Stanach Zjednoczonych jako odpowiedź na chęć utrwalania ludzkich problemów za pomocą obrazów.

Zadaniem fotoreportażu jest wywołanie u odbiorcy określonych uczuć, oddziałując na jego zmysły, szokując i zwracając jego uwagę na przedstawione sytuacje. Podpis do fotoreportażu powinien być jak najbardziej okrojony i odwoływać się jedynie do cytatów lub aforyzmów. Ponadto fotoreporter nie powinien aranżować swoich zdjęć, aby mogły one oddawać prawdziwy nastrój i dramaturgię przedstawianych wydarzeń. 

Reporter ma bardzo trudną profesję, gdyż zdobycie potrzebnych informacji i napisanie dobrego reportażu to bardzo trudne zadanie. Reporter niewątpliwie poza talentem pisarskim powinien mieć także ważne cechy niezbędne dla reportera tj. ciekawość, empatię, dociekliwość i rzetelność. Jako człowiek ciekawy świata i ludzi oraz dociekliwy może on zdobyć szczegóły, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Empatia pozwala mu na wczucie się w sytuację opisywanych ludzi, ich uczucia i cierpienia. Natomiast rzetelność pozwoli mu na stworzenie dokładnego i rzeczywistego obrazu, bez zbędnego koloryzowania przedstawianych zdarzeń. Reporter musi również odznaczać się umiejętnością słuchania, aby potrafił wydobywać najbardziej skryte prawdy z relacji opisywanych osób i świadków wydarzeń. Ryszard Kapuściński pisał: „Żeby uprawiać dziennikarstwo, przede wszystkim trzeba być dobrym człowiekiem. Źli ludzie nie mogą być dobrymi dziennikarzami. Jedynie dobry człowiek usiłuje zrozumieć innych, ich intencje, ich wiarę, ich zainteresowania, ich trudności, ich tragedie. I natychmiast, od pierwszej chwili stać się częścią ich losu[1]. Dlatego zawód ten wykonywać powinni ludzie posiadający pasję do zawodu i przygotowani do ponoszenia poświęceń dla dobra innych ludzi.


[1] Miłosierdzie w mediach, http://archidiecezja.warszawa.pl/milosierdzie-w-mediach/, [9.02.2016].

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz